3 zasady świątecznej dekoracji choinki, stołu i mieszkania

Równie dobrze czuje się na planie zdjęciowym w kameralnym apartamencie, jak i w zabytkowym dworze. Zajmuje się kompleksową organizacją i stylizacją sesji zdjęciowych hoteli, restauracji i showroomów, zapewniając współpracę z najlepszymi fotografami wnętrz i architektury. Gliwiczanka Agnieszka Wrodarczyk wśród wielu swoich zajęć znalazła chwilę, aby omówić z nami trzy kwestie dotyczące świątecznej dekoracji w domu.

1. Na co zwrócić szczególną uwagę planując wystrój stołu świątecznego?
Dekorowanie stołu świątecznego może przypominać układanie puzzli, z tą różnicą, że nie wszystkie elementy tej układanki muszą do siebie idealnie pasować. Dla wszystkich, którzy na samą myśl o kompletowaniu zastawy dla kilkunastu osób wpadają w popłoch, mam dobrą wiadomość – można, a wręcz należy łączyć ze sobą elementy z różnych bajek. Ważne, by trzymać się określonej palety kolorystycznej, skupić się na dwóch, trzech barwach i dobierając zastawę, świece czy serwetki, powielać ich różne odcienie. Dekoracyjny, lecz częściowo wytłuczony serwis po babci uzupełnijmy równie finezyjną porcelaną upolowaną na targu staroci. Możemy też, na zasadzie kontrastu, zestawić go z gładkimi naczyniami o minimalistycznej formie. Kolorowe szkło przeplatajmy z bezbarwnym, skromne i proste – z pełnymi przepychu kryształami. Jeśli posiadamy drewniany stół, zrezygnujmy z obrusów. Zamiast tradycyjnych podkładek wybierzmy plastry z drewna, lniane serwetki przewiążmy jutowym sznurkiem lub obrączką wykonaną z gałązki rozmarynu. I pamiętajmy, że nie każde nakrycie musi wyglądać tak samo – można “żonglować” talerzami, sztućcami, lub chociażby ułożeniem serwetki. Centralny punkt stołu warto zostawić pusty, wszak później wypełnimy go półmiskami z jedzeniem. By jednak nie rezygnować całkowicie z dekoracji, zawieśmy nad stołem lub w oknie duży wieniec wykonany z gałązek igliwia i …eukaliptusa.

2. Jakimi zasadami kierować się podczas ubierania choinki?
Nie istnieje jeden uniwersalny schemat mówiący o tym, jak powinno wyglądać bożonarodzeniowe drzewko. Kto śledzi najnowsze trendy, ten wie, że w tym roku dużo się dzieje. Moda, która pojawiła się we wnętrzach, weszła szturmem również na rynek dekoracji świątecznych. Królują tu ciemne, nasycone barwy takie jak granat, kobalt, szmaragd, a nawet czerń. Modne są folkowe motywy, bogate wzory i desenie, elementy naszpikowane haftami, aplikacjami oraz grawerami, przywodzące na myśl rosyjską i rumuńską sztukę ludową. Co odważniejsi mogą wybrać choinkę udekorowaną wielobarwnymi bombkami, układającymi się w kaskady odpowiadające kolorom tęczy. Po przeciwnej stronie skali znajdują się nadal popularne choinki w wersji off white – kwintesencja prostoty – żywe, zielone drzewka udekorowane monochromatycznymi, białymi ozdobami. Niezdecydowanym polecam ponadczasową klasykę, czyli duet szykownego, lśniącego złota oraz mocnej czerwieni.

3. W jaki sposób ozdobić resztę domu?
Niekwestionowaną królową dekoracji świątecznych jest choinka. Jeśli decydujemy się na dodatkowe ozdoby, postarajmy się, by nawiązywały do niej kolorystycznie i stylistycznie. Zachowajmy umiar. Niewielki akcent w każdym pomieszczeniu w zupełności wystarczy. Najprostszym rozwiązaniem są pojedyncze lub splecione w girlandy gałązki igliwia, zawieszone tuż nad drzwiami lub nad lustrem. Jeśli zależy nam na uzyskaniu bardziej spektakularnego efektu, możemy je wzbogacić o światełka, bombki lub wstążki. W charakterze dekoracji świetnie sprawdzają się klasyczne świece, zgrupowane po kilka sztuk: wąskie i wysokie, umieszczone na pokrytych patyną czasu świecznikach, lub grube, masywne, o różnej wysokości, ustawione bezpośrednio na tacy lub drewnianych plastrach. Jeśli wybierzemy te o aromatycznym zapachu jabłek z cynamonem lub grzańca z goździkami, dodatkowo podkreślimy klimat Świąt. O przytulną atmosferę zadbają również tkaniny – mięsiste pledy, zasłony o delikatnym połysku czy
żakardowe poduszki.


Agnieszka Wrodarczyk – dekoratorka i stylistka wnętrz. Współpracuje z większością magazynów wnętrzarskich w Polsce. Do tej pory zrealizowała ponad sto sesji m.in. dla takich tytułów jak „Dobre Wnętrze”, „Czas na Wnętrze”, „Weranda Country” czy „Moje Mieszkanie”. Na swoim koncie ma stylizacje wnętrz i stołów do licznych prasowych publikacji oraz do programu “Dzień Dobry TVN”.
www.happy-place.pl