Pług, Horror, Włoszczyzna w Galerii Brama

„Pług, Horror, Włoszczyzna” to pierwsza wystawa Vikiego J. Mierzickiego w Polsce. 18 stycznia na wernisaż zaprosiła Galeria Brama, która po remoncie otwiera się na nowe wyzwania.
Viki J. Mierzicki urodził się w Polsce w 1963 roku, a od połowy lat 80-tych mieszka w Niemczech. Jest artystą głośnym, krzyczącym i nieubłaganym, który w swoim ekspresywnym stylu odsłania i obnaża ważne zdarzenia współczesnych czasów. Jest samotnikiem na planie współczesnego malarstwa. W twórczości skupia się na dostrzeganiu cierpienia indywidualności, jednostki. To co osobiste, staje się tu polityczne, a to co polityczne – jest osobiste.

Wernisaż w Galerii Brama, foto. Michał Buksa

Obrazy Mierzickiego powstają w bezpośredniej debacie z otaczającymi go wydarzeniami. Uwagę kieruje na człowieka, a najważniejszym artystycznym wyzwaniem jest dla niego przetwarzanie realnych sytuacji i wydarzeń w kreatywną, ekspresywną formę malarską. Często znajduje rozwiązania pełne humoru i satyry, ale w żadnym wypadku nie chodzi tu o satyrę jako formę, raczej o wskazanie sytuacji, przed którymi odwracamy głowę i zamykamy oczy.

Wernisaż w Galerii Brama, foto. Michał Buksa

Jego prace poruszają spektrum malarskie podobne pokrewnym mu artystom, takim jak: Jean Dubuffet, Chaim Soutine czy Willem de Koonig. Ich twórczość jest dla niego inspiracją. Bezprzedmiotowość, dzikość farb, kruchość form jest konkretnym odniesieniem do ludzkiego życia i śladów, które pozostawia na wyblakłej twarzy.

„Pług, Horror, Włoszczyzna” – Viki J. Mierzicki, malarstwo
18.01.2019. – 08.02.2019.
Wernisaż 18.01.2019. godz. 19.00
Galeria Brama, ul. Krótka 1-3, Gliwice.